Skateparkide hooldus

Ekstreemspordi populaarsuse tõusuga on viimase kümne aasta jooksul Eestimaa täitunud rohkete skateparkidega.

Väiksemaid või suuremaid rajatisi leidub igas maakonnas ning ka valdade ja linnade tasemel on vähe neid kohti, kus võimalused rulatamiseks või rulluisutamiseks täielikult puuduvad.

Paraku on aga skateparkidega nii, et peale ehitise valmimist enamikul neil edasine järelvalve ja haldus puudub. Seetõttu on väga paljud väljakud muutunud sõitjatele ohtlikuks ja sõidukõlbmatuks.

Puidust skatepargid, mis on Eestis valdav enamik, vajavad pidevat hooldust ning järelvalvet. Rulluisu ja rula rattad võivad jõulise maandumise järel kergesti vineeri augu tekitada, mis kujutab ohtu kõigile järgnevatele kasutajatele. Ka BMX-ratta erinevad osad (lenkstangid, torud) võvad kukkudes obstaaklitele viga teha. Väiksematest aukudest vineeris areneb aga kiiresti suur auk, mis lõppkokkuvõttes muudab antud hüpeka või kallaku kasutuskõlbmatuks. Hoolduskohti puitkonstruktsioonide juures on veelgi. Näiteks obstaakli sagedase kasutamise korral kipub vineer kuluma ning kinnituskruvide pead tulevad oma pesast välja. Väljaulatuv kruvi võib aga tõsist ohtu kujutada. Sageli põruvad lahti kallakute pealesõidu kohtadesse paigaldatud plekist äärised, mille ülesandeks on vineerile üleminekut sujuvamaks muuta. Plekkriba puudumisel võivad rula- ja rulluisurattad takerduda ning kukkumise põhjustada. Väliobstaaklite puhul võimendab eelnimetatud probleeme ka ilmastik. Peale talvise lume ja jää sulamist on skatepargi seisukorra kontrollimine eriti oluline.

Et vältida eelpool nimetatud probleemide teket või süvenemist ning tagamaks harrastajatele ohutud treeningtingimused on OÜ Playhill Teile igakülgselt abiks. Anname Teie skatepargi seisukorrale eksperthinnangu ja teostame parandustööd. Sõidukõlbmatuks muutunud hüpekate puhul utiliseerime antud mooduli ning teeme ettepanekud uue rajamiseks. Ühtlasi pakume lepingulist haldusteenindust Teie skatepargi stabiilseks järelvalveks.

Skateparkide ehitus- ja parandustööde juures lähtume Euroopa standardist EN 14974:2006+ A1:2010 (Facilities for users of roller sports equipment).

Mõned näited probleemsetest skateparkidest: